Od poniedziałku do czwartku mówimy o sprawach ważnych, aktualnych, zawsze w odniesieniu do sytuacji w regionie. Wśród tematów m.in.:
- rynek pracy
- gospodarka odpadami
- rodziny zastępcze
- program Senior +
- gospodarka wodna
- rzemiosło
- kondycja kin
- gospodarka leśna
- sytuacja i rola bibliotek
- kluby sportowe
- rewitalizacja zabytków
- uczelnie - ciekawe, nowatorskie projekty naukowe
- sytuacja fundacji, stowarzyszeń
- niepełnosprawni - aktywizacja, dostęp do urzędów.
W każdy piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z udziałem ekspertów reprezentujących uczelnie naszego regionu.
30 czerwca 2025
2025-06-28
O regionalnych inwestycjach, pracach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego i o kończącej się polskiej prezydencji debatowali przedstawiciele Solidarności, Forum Związków Zawodowych i Nadwiślańskiego Związku Pracodawców Lewiatan. Do wysłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.
27 czerwca 2025
2025-06-27
Bydgoszcz i Toruń w statystyce, razem czy osobno? Temat powrócił w czasie sesji Sejmiku Województwa. Centra Integracji Cudzoziemców wciąż budzą emocje. Jeśli nie one to co? Czy Szymon Hołownia pozostanie marszałkiem Sejmu i jak powinna przebiegać skuteczna rekonstrukcja rządu? O tym rozmawialiśmy w piątkowej audycji.
Gośćmi Michała Słobodziana byli:
dr Magdalena Nowak-Paralusz, politolog i socjolog z Uniwersytetu WSB Merito w Toruniu
dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu
25 czerwca 2025
2025-06-25
Festiwal nosi imię Stefana Dorawy, organisty i dyrygenta Chóru Święta Cecylia, najstarszego w Polsce zespołu tego typu, który nieprzerwanie działa od 1869 roku. Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Dąbrowska.
24 czerwca 2025
2025-06-24
Julian Fałat, Tymon Niesiołowski, Bronisław Jamontt, Krystyna Szalewska Gałdyńska, Leon Wyczółkowski czy Jan Kasprowicz – to tylko niektóre nazwiska artystów związanych z naszym regionem. Ich prace znajdują się w muzealnych kolekcjach w Grudziądzu, Toruniu oraz Bydgoszczy i Inowrocławiu.
Jak tworzyli, jak dziś wygląda muzealna regionalna współpraca i jaką spuściznę artystyczną po sobie pozostawili? O tym rozmawialiśmy z Anną Kroplewską z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Do wysłuchania audycji zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
23 czerwca 2025
2025-06-21
O historii, założeniach BIM-u, ale też o odrodzeniu Międzynarodowych Spotkań Muzykującej Młodzieży opowiadali organizatorzy i założyciele.
Gośćmi Magdy Jasińskiej byli:
Magdalena Bereda – dyrektor Pałacu Młodzieży i nadchodzącego festiwalu
nauczyciele Pałacu Młodzieży:
Agnieszka Więckiewicz
Enia Rożankowska
Dominik Wierski
Piotr Dąbrowski
20 czerwca 2025
2025-06-20
Polityczne podsumowanie tygodnia. Jaki skutek mogą mieć protesty wyborcze? Co dla polskiej polityki oznacza rozpad „Trzeciej Drogi”? Czy koalicja rządowa ma pomysł na resztę kadencji? Dlaczego Centra Integracji Cudzoziemców budził tak wielkie emocje? Między innymi na te pytania odpowiadali goście Michała Słobodziana:
prof. Janusz Golinowski, politolog z UKW w Bydgoszczy
dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy
19 czerwca 2025
2025-06-19
Łoś na głównej ulicy, czy dzik na trawniku pod blokiem - to coraz częstszy widok. Problem dzikich zwierząt w mieście i na jego obrzeżach będzie się pogłębiał, bo człowiek zajmuje coraz więcej terenów, które kiedyś należały do natury.
Jak zachowywać się w kontakcie z dzikim zwierzęciem? Jak odpowiedzialnie udzielić mu pomocy, gdy jest ranne? Jak pomagać, by bardziej nie zaszkodzić? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras.
18 czerwca 2025
2025-06-18
Tradycyjne tańce, muzyka, zabawy ludowe, warsztaty oraz potrawy z różnych stron świata potrawy - w Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbyła się III "Wymienialnia Tradycji. Rodzinny Piknik międzykulturowy". Podczas imprezy można było poznać elementy folkloru polskiego, białoruskiego, ukraińskiego, chińskiego, a także indonezyjskiego. Folklor naszego regionu prezentowała między innymi młodzież z zespołu Młody Toruń. Na relację z wydarzenia zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek.
17 czerwca 2025
2025-06-16
Może przybierać różne formy i początkowo wydawać się niegroźny, ale niepowstrzymany zatruwa atmosferę w pracy i prowadzi do poważnych konsekwencji zarówno dla ofiary, jak i dla firmy. Mobbing – niszczy człowieka, relacje międzyludzkie i tworzy niezdrowe środowisko pracy.
Temu zjawisku poświęcona była konferencja pod hasłem „Pracować bez lęku – przeciwdziałanie mobbingowi w miejscu pracy”, która odbyła się w Bydgoszczy. Relację z tego wydarzenia przygotowała Tatiana Adonis.