Dla Lasu, Dla Ludzi

Cykl „zielonych” audycji z materiałami reporterskimi dotyczącymi lasów, nie tylko naszego regionu, w których eksperci odpowiedzą na ważne pytania i dyskutować będą o aktualnych sprawach i problemach dotykających ludzi w lasach choć nie tylko...

Wśród działań podejmowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu, w ramach kampanii edukacyjnej pn. „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla Ludzi”, w 2023 roku znalazły się:
  • Styczeń – Skąd się biorą sadzonki drzew? (o zbiorach nasion w lesie)
  • Luty – Nocni mieszkańcy lasu (sowy)
  • Marzec – Wiosenne odnowienia lasu
  • Kwiecień – Ochrona ptaków w lesie
  • Maj – Pszczoły w lesie
  • Czerwiec – Ogień - śmiertelne zagrożenie dla lasu i dla ludzi
  • Lipiec – Jak wakacje, to w lesie
  • Sierpień – Dary prosto z lasu (o runie leśnym i nie tylko)
  • Wrzesień – Skąd się bierze drewno i jakie ma zastosowanie ten surowiec wszech czasów?
  • Październik – Leśny Sherlock Holmes (jesienne poszukiwania - kogo?)
  • Listopad – Łowiectwo (na czym polega?)
  • Grudzień – Jak choinka, to tylko naturalna
O działaniach podejmowanych przez „Lasy Państwowe” odpowiadać będą przedstawiciele nadleśnictw.

Materiały reporterskie zrealizowane przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu, emitowane będą w sobotniej audycji „Wsłuchaj się w region” o godz. 10.40 według dat KALENDARIUM LEŚNYCH SPOTKAŃ.


23 grudnia 2023

2023-12-23
Choinka prosto z lasu. Fot. facebook.com/LasyPanstwowe

Choinka prosto z lasu. Fot. facebook.com/LasyPanstwowe

Wigilia Bożego Narodzenia już jutro! Być może jednak jeszcze są domy bez świątecznego drzewka. „Jak choinka, to tylko naturalna” - przekonują leśnicy. Drzewka można kupić w nadleśnictwach naszego regionu, a pochodzą one z przeznaczonych do tego celu „plantacji choinkowych”. Takie drzewka można wykorzystać również po świętach, przewożąc je do ogrodów zoobotanicznych czy gospodarstw agroturystycznych. Czasu jest już mało, ale jeśli ktoś z państwa jeszcze nie ma świątecznego drzewka i ciągle waha się - choinka sztuczna czy naturalna - proszę posłuchać Honoraty Galczewskiej z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, kierującej również do Słuchaczy świąteczne życzenia od kujawsko-pomorskich leśników.
Polskie Radio PiK - 23 listopada 2023 - Dla lasu, dla ludzi cz. 12

18 listopada 2023

2023-11-18
Fot. Rafał Łapiński/facebook.com/LasyPanstwowe

Fot. Rafał Łapiński/facebook.com/LasyPanstwowe

W listopadowym odcinku naszego radiowego cyklu „Dla Lasu, Dla Ludzi” skupiamy się na łowiectwie i pozyskiwaniu dziczyzny. Jak przypominają leśnicy, dziczyzna to nie tylko mięso ale także część historii. Spożywali ją królowie i szlachta. Podawana była bogato w trakcie wystawnych uczt. W okresie zaborów pełniła rolę jednego ze sposobów pielęgnowania polskiej tożsamości. Obecnie szeroko dostępna umożliwia wszystkim poznanie tradycji kulinarnej Polski. Dziczyzna to mięso wyjątkowe i przede wszystkim zdrowe, którego wartości odżywczych w żaden sposób nie można porównać z mięsem zwierząt hodowlanych. Łowiectwo jest w naszym kraju trwale wpisane w kulturę narodową. Znalazło odbicie w sztuce i literaturze. Uformowało trwałe wartości obyczajowe oraz moralne. Łowiectwo łączy ochronę przyrody z polowaniem, które stawia nie tylko na szacunek wobec zwierząt, ale również uszanowanie tradycji i etyki łowieckiej. Gospodarka łowiecka jest nierozerwalnie związana z gospodarką leśną, o którą dbają oczywiście leśnicy. O tym na kujawsko-pomorskiej antenie odpowiada Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 18 listopada 2023 - Dla lasu, dla ludzi cz. 11

21 października 2023

2023-10-21
Rozpoczęły się jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny. Fot. lasy.gov.pl

Rozpoczęły się jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny. Fot. lasy.gov.pl

W październikowym odcinku naszego radiowego cyklu „Dla Lasu, Dla Ludzi” na kujawsko-pomorskiej antenie szukamy odpowiedzi na pytanie - Kogo leśnicy szukają jesienią w lasach? Razem z Honoratą Galczewską z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wcielamy się w postać leśnego Sherlocka Holmesa.
Polskie Radio PiK - 21 października 2023 - Dla lasu, dla ludzi cz. 10

23 września 2023

2023-09-23
Drewno, najwspanialszy surowiec na świecie. Fot. facebook.com/LasyPanstwowe

Drewno, najwspanialszy surowiec na świecie. Fot. facebook.com/LasyPanstwowe

We wrześniowym odcinku naszego radiowego cyklu „Dla Lasu, Dla Ludzi” pochylamy się nad lasem jako źródłem drewna, zastosowaniem tego surowca wszech czasów oraz o ciężkiej i jakże odpowiedzialnej pracy leśników dbających o drewno i las. Drzewo i drewno - najwspanialszy surowiec na świecie - ekologiczny i samoodnawialny! Ile surowca pozyskują leśnicy i jak obecnie wygląda wycinka? O tym jak zwykle ciekawie opowiada Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 23 września 2023 - Dla lasu, dla ludzi cz. 9

19 sierpnia 2023

2023-08-19
Smaczne, zdrowe i potrzebne... dary lasu! Fot. facebook.com/LasyPanstwowe

Smaczne, zdrowe i potrzebne... dary lasu! Fot. facebook.com/LasyPanstwowe

W sierpniowym odcinku naszego radiowego cyklu „Dla Lasu, Dla Ludzi” skupiamy się na jakże cennych „darach lasu”. Jest ich bardzo wiele! Pogoda sprzyja, zatem zapraszamy z koszykiem lub słoiczkiem do lasu. O runie leśnym, i niezwykłych właściwościach zdrowotnych, które kryją takie owoce leśne jak choćby czarne jagody, poziomki, maliny czy jeżyny, opowiada Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 19 sierpnia 2023 - Dla lasu, dla ludzi cz. 8

22 lipca 2023

2023-07-22
Na wakacje do lasu? Dlaczego nie?! Fot. czaswlas.pl

Na wakacje do lasu? Dlaczego nie?! Fot. czaswlas.pl

Jak wakacje, to w lesie! W lipcowym odcinku naszego leśnego cyklu na kujawsko-pomirskiej antenie proponujemy letni odpoczynek oraz rekreację właśnie w lesie. To najbogatsza „sala gimnastyczna”, w której warto zadbać o poprawę swojej aktywności fizycznej. Jeśli nie bieg z naturalnymi przeszkodami, to zawsze warto skorzystać ze szlaków spacerowych. Można zabrać ze sobą aparat fotograficzny, obiektów i modeli z pewnością nie zabraknie. Warto również zwyczajnie przytulić się do drzew, co z pewnością wpłynie na spokój naszego ducha. Jeśli brakuje pomysłów na dobre wakacje w lesie, mnóstwo cennych podpowiedzi oraz zasady wypoczynku w lesie znaleźć można na stronie czaswlas.pl. O wakacyjnych walorach lasu jak zwykle bardzo ciekawie mówi Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 22 lipca 2023 - Dla lasu, dla ludzi cz. 7

17 czerwca 2023

2023-06-17
Ogień to śmiertelne zagrożenie dla lasu i ludzi. Fot. facebook.com/LasyPanstwowe

Ogień to śmiertelne zagrożenie dla lasu i ludzi. Fot. facebook.com/LasyPanstwowe

Upalny przełom maja i czerwca wytężył uwagę leśników, którzy nie tylko sadzą las i gospodarują nim, ale również dbają o jego bezpieczeństwo. A to w warunkach wysuszonej ściółki i często nierozsądnemu zachowaniu ludzi stwarza niebezpiecznie dogodne warunki dla powstania pożaru. Według statystyk, 90% pożarów to skutek działalności człowieka, z tego niemal połowa to celowe podpalenia. Jak las bronią przed ogniem leśnicy i jak reagują w przypadku zagrożenia tym żywiołem? W czerwcowym odcinku leśnego cyklu na kujawsko-pomorskiej antenie, jak zwykle bardzo ciekawie mówi o tym Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 17 czerwca 2023 - Dla lasu, dla ludzi cz. 6

20 maja 2023

2023-05-20
20 maja to „Światowy Dzień Pszczół”. Nie mogliśmy zatem lepiej trafić z majowym odcinkiem naszego leśnego cyklu, w którym skupiliśmy się właśnie na pszczołach i ich obecności w lesie. Temat w środowisku leśnym „brzęczący” odkąd człowiek zajął się rolnictwem i myślistwem. Wtedy nie mówiło się o pszczelarstwie ale o bartnictwie, jednak ślady pierwotnego gospodarowania pszczołami odnajduje się do dziś. Jak wyglądały początki pszczelarstwa w lesie? Jak współcześnie leśnicy pomagają pszczołom? Skąd wzięło się pasiecznictwo przydomowe? O tym słodkim i jakże ważnym dla natury i człowieka zagadnieniu, jak zwykle bardzo ciekawie mówi Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 20 maja 2023 - Dla lasu, dla ludzi cz. 5

22 kwietnia 2023

2023-04-22
Młody bielik. Fot. facebook.com/NadlesnictwoSolecKujawski

Młody bielik. Fot. facebook.com/NadlesnictwoSolecKujawski

Miesiąc temu przywitaliśmy wiosnę, a w kwietniowym odcinku naszego leśnego cyklu na kujawsko-pomorskiej antenie pochylamy się nad sytuacją dotyczącą ochrony ptaków w lesie. Jak leśnicy dbają o tych mieszkańców lasu i ich siedliska? Jak dużym zagrożeniem dla lasów, a tym samym i ptaków, jest gradacja owadów? O tym i innych ważnych dla leśnego ptactwa sprawach jak zwykle bardzo ciekawie mówi Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 22 kwietnia 2023 - Dla lasu, dla ludzi cz. 4

18 marca 2023

2023-03-18
W miejsce wyciętych drzew leśnicy sadzą nowy las. Fot. facebook/lasypaństwowe

W miejsce wyciętych drzew leśnicy sadzą nowy las. Fot. facebook/lasypaństwowe

W marcowym odcinku naszego leśnego cyklu na kujawsko-pomorskiej antenie skupiamy się nad wiosennymi odnowieniami lasu. Czemu one służą? Jak nadleśnictwa przygotowują się do sadzenia lasów? W jaki sposób leśne odnowienia są realizowane i co trzeba koniecznie wziąć pod uwagę? Ile drzew posadzonych zostanie w tym roku w Kujawsko-Pomorskiem? O tym jak zawsze ciekawie opowiada Honorata Galczewska z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 18 marca 2023 - Dla lasu, dla ludzi cz. 3
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę