Pytać każdy może

26 czerwca 2025

2025-06-25
Coraz więcej ludzi w takich zdarzeniach zostaje rannych, odnotowywane są również wypadki śmiertelne. Statystyki są fatalne, chociaż niedawno zostały uregulowane zasady poruszania się takimi pojazdami i urządzeniami transportu osobistego.

Konieczna jest edukacja, czy zmiana przepisów i obowiązkowe kaski? Bardzo niewiele osób zna zasady, zgodnie z którymi powinni się poruszać hulajnogami, nie wiemy, gdzie możemy się nimi poruszać i w jaki sposób.

Gośćmi Magdy Jasińskiej byli:
Wojciech Nalazek – dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy
podkom. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy
Jos Muller – holenderski przedsiębiorca mieszkający od 30 lat w Bydgoszczy, przedstawiciel Bydgoskiego Ruchu Miejskiego
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 26 czerwca 2025

25 czerwca 2025

2025-06-24
Gośćmi Żanety Walentyn (po środku) były: Joanna Zataj-Ross i prof. Marzena Sobczak-Michałowska (od lewej)/fot: Izabela Langner

Gośćmi Żanety Walentyn (po środku) były: Joanna Zataj-Ross i prof. Marzena Sobczak-Michałowska (od lewej)/fot: Izabela Langner

Kto, a może bardziej co przejmie rolę i zadania Centrów Integracji Cudzoziemców w naszym regionie? Tzw. CIC-e miały systemowo pomagać odnaleźć się w społeczeństwie cudzoziemcom z prawem pobytu w naszym kraju. Miały nas uchronić przed drogą, którą poszli wiele lat temu Niemcy, Francuzi czy Szwedzi ściągając migrantów, ale ich nie integrując. Zamysł wydawał się być interesujący. Coś jednak poszło nie tak, bo kilka dni temu Zarząd Województwa wycofał swoją rekomendację dla Centrów, potwierdzając to stosowną uchwałą.

Pozostaje jednak pytanie - Co w zamian? Wycofano rekomendację, ale nie migrantów. Oni pozostali. Co powinniśmy zrobić w tej sytuacji? Z uzasadnienia uchwały wynika, że wystarczy pomoc, jakiej dotychczas udzielały różne fundacje. Rodzi się wobec tego pytanie - to w jakim celu wymyślono utworzenie Centrów Integracji?

O tym rozmawiali goście Żanety Walentyn:
prof. Marzena Sobczak-Michałowska z WSG
Joanna Zataj-Ross – pełnomocnik prezydenta Bydgoszczy ds. międzynarodowych i członek rady ds. praw człowieka i równego traktowania
Natalia Konwerska z Fundacji EMIC
Piotr Lenkiewicz – radny Torunia
Jarosław Chmielewski – radny Włocławka
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 25 czerwca 2025

24 czerwca 2025

2025-06-24
Gośćmi Adriany Andrzejewskiej-Kuras w toruńskim studiu byli: Małgorzata Łopatko i Marek Grzywna (od lewej)/fot: Zdzisław Nawrat

Gośćmi Adriany Andrzejewskiej-Kuras w toruńskim studiu byli: Małgorzata Łopatko i Marek Grzywna (od lewej)/fot: Zdzisław Nawrat

AI wchodzi w różne dziedziny naszego życia, także do szkół. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) przeprowadziła badania wśród nauczycieli odnośnie generatywnej sztucznej inteligencji. Jakie wnioski płyną z tych badań? Jakie szanse i zagrożenia niesie AI w edukacji dzieci i młodzieży? Jak uczyć młode pokolenie krytycznego korzystania ze sztucznej inteligencji? M.in. o tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras.

Gośćmi byli:
Cezary Graul – wykładowca z WSB Merito
Łukasz Dworski – z ROBOproject i nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych w Bydgoszczy
Małgorzata Łopatko – dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu
Marek Grzywna – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 23 i dyrektor Niepublicznej Szkoły Policealnej TEB Edukacja w Toruniu
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 24 czerwca 2025

18 czerwca 2025

2025-06-17
Gośćmi Magdy Jasińskiej byli: Grzegorz Nazaruk i Milena Paszta (od lewej)/fot: Izabela Langner

Gośćmi Magdy Jasińskiej byli: Grzegorz Nazaruk i Milena Paszta (od lewej)/fot: Izabela Langner

Standardy ochrony małoletnich, czyli „ustawa Kamilka” działają od ponad roku. Jednakże w niektórych instytucjach dochodzi do dziwnych sytuacji. 9 kwietnia 2025 opublikowano projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, który zakłada istotne zmiany dla instytucji pracujących z dziećmi.

Nowe przepisy obejmą m.in. szkoły, przedszkola oraz organizatorów wypoczynku. Czy juror na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym dla dzieci i młodzieży, albo pracownik muzeum powinien legitymować się informacją o niekaralności?

Gośćmi Magdy Jasińskiej byli:
Milena Paszta – specjalista ds. standardów ochrony małoletnich i bezpieczeństwa informacji, Kancelaria Doradcza Partner System,
Grzegorz Nazaruk – koordynator wojewódzki wdrażania standardów ochrony małoletnich, nauczyciel-konsultant Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 18 czerwca 2025

17 czerwca 2025

2025-06-17
Gościem audycji Wojciecha Sobocińskiego był Adam Jaworski (od lewej)/fot: Izabela Langner

Gościem audycji Wojciecha Sobocińskiego był Adam Jaworski (od lewej)/fot: Izabela Langner

Wymiana prawa jazdy w 2025 roku. Terminy i koszty. Ile ważne jest prawo jazdy? Gdzie jest termin ważności prawa jazdy? Czy i kiedy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy? Gdzie złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy? Jakie dokumenty są potrzebne podczas składania wniosku? Czy trzeba przechodzić badania lekarskie przy wymianie prawa jazdy? Ile kosztuje wymiana prawa jazdy? Ile się czeka na wymianę prawa jazdy? Co grozi za jazdę bez prawa jazdy? Co grozi kierowcy bez prawa jazdy po spowodowaniu kolizji?

Gościem audycji Wojciecha Sobocińskiego był Adam Jaworski z Wydziału Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 17 czerwca 2025

12 czerwca 2025

2025-06-12
Aż 25 procent dzieci w wieku przedszkolnym w Polsce ma nadmierną masę ciała – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka. Dzieci są też mniej sprawne fizycznie niż ich rówieśnicy jeszcze 10 lat temu. Z czego to wynika i jak temu przeciwdziałać? O tym w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras.

Jej gośćmi były:
dr Justyna Przybyszewska – adiunkt Katedry Żywienia i Dietetyki Collegium Medicum UMK
Laurencja Lewandowska – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 33 w Toruniu
Iwona Fechner-Sędzicka – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Toruniu
Dorota Gładkowska – dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 2 w Toruniu
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 12 czerwca 2025

11 czerwca 2025

2025-06-11
Wynajem mieszkania to alternatywa dla osób, których nie stać na zakup własnej nieruchomości bądź tych, którzy cenią mobilność i elastyczność. Kupić czy wynająć, co się dziś bardziej opłaca? Ile kosztuje wynajem mieszkania w Polsce? Jak dziś traktowany jest wynajem? I jakie przesłanki kierują tymi, którzy wolą mieszkać w wynajmowanej nieruchomości? Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

Na te i inne pytania odpowiadali eksperci: Martyna i Marcin Szczawińscy z biura SAPER Nieruchomości. Do wysłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 11 czerwca 2025

10 czerwca 2025

2025-06-10
Gośćmi audycji Wojciecha Sobocińskiego (w środku) były Gabriela Woźnica (z lewej) i Beata Biernacik (z prawej)/fot: Izabela Langner

Gośćmi audycji Wojciecha Sobocińskiego (w środku) były Gabriela Woźnica (z lewej) i Beata Biernacik (z prawej)/fot: Izabela Langner

W wielu życiowych sytuacjach ludzie potrzebują pomocy prawnej, a czasem zwykłej ludzkiej życzliwej porady. Tylko nie każdego stać na dobrego prawnika, nie każdy ma przyjaciół. Niewielu wie, że istnieją punkty nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. Porad udzielają tam adwokaci i radcy prawni z organizacji pozarządowych.

Kto i z czym może przyjść do takiego punktu? Jak zarejestrować swoją wizytę? O co najczęściej pytają ludzie - spadki, alimenty, rozwody? Czym jest porada obywatelska?

Gośćmi audycji Wojciecha Sobocińskiego były:
Gabriela Woźnica z Urzędu Miasta Bydgoszczy
Beata Biernacik – adwokat
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 10 czerwca 2025

5 czerwca 2025

2025-06-04
Gościem Ireneusza Sangera był Henryk Maciejewski (od lewej)/fot: Izabela Langner

Gościem Ireneusza Sangera był Henryk Maciejewski (od lewej)/fot: Izabela Langner

Kwestie dziedziczenia, testamentów, długów, sporów sąsiedzkich i inne sprawy z zakresu prawa cywilnego. Gościem czwartkowej audycji z cyklu „Pytać każdy może” był radca prawny Henryk Maciejewski. Do wysłuchania audycji zaprasza Ireneusz Sanger.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 5 czerwca 2025

4 czerwca 2025

2025-06-03
Gościem Magdy Jasińskiej był prof. Jacek Szczepkowski (od lewej)/fot: Radosław Łączkowski

Gościem Magdy Jasińskiej był prof. Jacek Szczepkowski (od lewej)/fot: Radosław Łączkowski

Kilka dni po Światowym Dniu bez tytoniu zajmiemy się szkodliwością tego nałogu.

Polska staje się jednym z pierwszych krajów unijnych, który wprowadza jasne zasady dla nowych produktów nikotynowych, w tym saszetek nikotynowych. 21 maja Sejm przegłosował nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych osobom poniżej 18 lat, niezależnie od zawartości nikotyny.

Dotyczy on również woreczków nikotynowych oraz produktów beznikotynowych, w tym oferowanych przez internet. Fundamentem nowych regulacji jest ochrona najmłodszych.
Dlaczego do tej pory przegrywaliśmy walkę z nikotynizmem? Kiedy osiem milionów Polek i Polaków przestanie palić papierosy, a Polska otrzyma status „społeczeństwa wolnego od dymu papierosowego”? Czy zakazy pozwolą wyjść z nałogu?

O tym opowiadali goście Magdy Jasińskiej: dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska – prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc
prof. Jacek Szczepkowski – kierownik Katedry Pedagogiki Resocjalizacyjnej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 4 czerwca 2025

Idziemy śladem spraw, które niesie życie

Fot. freeimages.pl/Andrzej Pobiedziński

Fot. freeimages.pl/Andrzej Pobiedziński

wtorek - czwartek, godz.12:15

Zadzwoń do nas!
tel. 52 345 50 60 / 52 345 50 90
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę