Pytać każdy może

16 kwietnia 2025

2025-04-16
Gośćmi audycji byli Ireneusz Nitkiewicz i ks. Sławomir Bar (od lewej)/fot: Izabela Langner

Gośćmi audycji byli Ireneusz Nitkiewicz i ks. Sławomir Bar (od lewej)/fot: Izabela Langner

Święta tuż, tuż. Jesteśmy w ferworze zakupów i przygotowań. Zwykle kupujemy i przygotowujemy żywności więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść. Dlatego przypominamy o działających Jadłodzielniach czy lodówkach społecznych.

Działające w regonie Jadłodzielnie po świętach, a może i w same święta znów wypełnią się jedzeniem. Takie punkty działają m.in w Toruniu, Świeciu, Włocławku i Bydgoszczy.
Dodatkowo bydgoszczanie po raz kolejny będą mieli okazję podzielić się potrawami ze świątecznego stołu z tymi, którzy mają mało albo nie mają nic.

W Poniedziałek Wielkanocny odbędzie się finał akcji charytatywnej „Ciepło serca w słoiku”, bo potrzeby nie maleją. O głównej idei Jadłodzielnii opowiadali Sylwia Kowalska, Ireneusz Nitkiewicz i ks. Sławomir Bar. Do wysłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 16 kwietnia 2025

15 kwietnia 2025

2025-04-14
Gościem Ireneusza Sangera (po lewej) i Wojciecha Sobocińskiego (po prawej) w bydgoskim studiu był Ryszard Kierzek (po środku)/fot: Izabela Langner

Gościem Ireneusza Sangera (po lewej) i Wojciecha Sobocińskiego (po prawej) w bydgoskim studiu był Ryszard Kierzek (po środku)/fot: Izabela Langner

Kujawsko-Pomorskie od kilku lat przoduje w liczbie wypadków w rolnictwie. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Jak monitorowane są wypadki rolnicze i jakie stosuje się formy przeciwdziałania takim sytuacjom? Do wysłuchania audycji zapraszają Ireneusz Sanger i Wojciech Sobociński. Ich gośćmi byli: Renata Bielecka – wicedyrektor Biura Prewencji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Ryszard Kierzek – prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 15 kwietnia 2025

10 kwietnia 2025

2025-04-10
Ponad połowa Polaków uważa, że na używaniu urządzeń ekranowych spędza za dużo czasu. Nieco ponad 17% wprowadza w związku z tym ograniczenia. Tak wynika z opublikowanego niedawno raportu Fundacji "Instytut Cyfrowego Obywatelstwa". Czy przestrzegamy tzw. higieny cyfrowej i potrafimy racjonalnie korzystać ze smartfonów? Jak nauczyć tego dzieci? M.in. o tym w audycji Adriany Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 10 kwietnia 2025

9 kwietnia 2025

2025-04-08
Gościem audycji był Piotr Rozmiarek/fot: nadesłane

Gościem audycji był Piotr Rozmiarek/fot: nadesłane

Sezon rozliczeń podatkowych to okres, w którym obserwujemy wzrost popularności oszustw polegających na podszywaniu się pod osobę lub instytucję godną zaufania w celu kradzieży pieniędzy i wyłudzenia danych od niczego niepodejrzewających się ofiar. Oszuści mogą podszywać się pod urzędników państwowych, pracowników urzędu skarbowego, ZUS-u i policji.

Ich celem jest nakłonienie Cię do przekazania pieniędzy lub danych osobowych. Jak rozpoznać cyber oszustów? Jak można się przeciwko nim zabezpieczyć? Komu i w jakie formie winniśmy zgłaszać próby wyłudzenia naszych danych? Jakie są sposoby walki z tą formą przestępczości i co za to grozi? Do wysłuchania audycji zaprasza Wojciech Sobociński. Jego gościem był Piotr Rozmiarek z firmy Marken Systemy Antywirusowe, która jest dystrybutorem oprogramowania antywirusowego Bitdefender w Polsce.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 9 kwietnia 2025

8 kwietnia 2025

2025-04-08
Gośćmi Magdy Jasińskiej (od lewej) byli: Sylwia Krawczyk, Magdalena Araczewska, Małgorzata Bergius i Sławomir Witkowicz/fot: Radosław Łączkowski

Gośćmi Magdy Jasińskiej (od lewej) byli: Sylwia Krawczyk, Magdalena Araczewska, Małgorzata Bergius i Sławomir Witkowicz/fot: Radosław Łączkowski

Czy przyznawane pracownikom benefity pozapłacowe mogą zastąpić podwyżkę wynagrodzeń? Ponad połowa pracowników w Polsce postrzega benefity pozapłacowe jako istotny element wynagrodzenia, a 36% uznaje je za formę rekompensaty niższej pensji. Jednocześnie 40% respondentów nie wie, ile naprawdę warte są świadczenia, które otrzymują od pracodawców - wynika z raportu Up Bonus „Benefity pracownicze. Trendy na 2025”.

Jak zatrzymać najcenniejszych pracowników bez podnoszenia wynagrodzeń? Budżety na podwyżki się kurczą, a oczekiwania pracowników rosną.

Co możemy zaliczyć do benefitów pozapłacowych? Jak to wygląda prawnie? Jakie benefity potrafią skusić dobrego pracownika? O tym rozmawiali goście Magdy Jasińskiej:
Sylwia Krawczyk – Inspektor Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy
Magdalena Araczewska – Inspektor Pracy w Okręgowym Inspektoracie Pracy
Małgorzata Bergius – dyrektor personalny Bohamet S.A
Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 8 kwietnia 2025

3 kwietnia 2025

2025-04-03
Gośćmi audycji Żanety Walentyn byli: Sebastian Gawronek, dr Adam Mroziński i Andrzej Baranowski/fot: Izabela Langner

Gośćmi audycji Żanety Walentyn byli: Sebastian Gawronek, dr Adam Mroziński i Andrzej Baranowski/fot: Izabela Langner

Czy wysokie ceny prądu w Polsce spowodują zamykanie przedsiębiorstw, których produkcja w związku z tym jest coraz droższa i coraz mniej konkurencyjna? Czy za Qemeticą, dawniej Janikosodą, która od lipca zamraża produkcję pójdą kolejne zakłady?

Polska w 2024 roku zarobiła 3,843 miliarda euro na sprzedaży uprawnień do emisji CO2, a w minionych 15 latach ponad 90 miliardów złotych. Jednak, jak wynika z ustaleń NIK, tylko niewiele ponad procent dochodów ze sprzedaży zostało przeznaczonych na infrastrukturę energetyczną.

Spóźniona i niedostateczna transformacja energetyczna jest jedną z przyczyn, z powodu których ceny energii w Polsce należą do najwyższych w UE. Ile Polska produkuje energii? Ile jest opartej na węglu? Czy stać nas na rezygnację z węgla do 2030 roku? Co z konkurencyjnością naszych przedsiębiorstw? Czy polski konsument wybierze w sklepie to, co jest tańsze, czy to, co jest polskie?

O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi: Andrzejem Baranowskim – prezesem KPEC w Bydgoszczy, drem Adamem Mrozińskim z Politechniki Bydgoskiej oraz Sebastianem Gawronkiem, przewodniczącym Zarządu Regionu „Solidarność”. Do wysłuchania audycji zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 3 kwietnia 2025

2 kwietnia 2025

2025-04-01
Przed mikrofonami w bydgoskim studiu zasiedli (od lewej): Krzysztof Chmielewski, Magdalena Chylebrant-Karolak, Robert Preus, Grażyna Dziedzic i Katarzyna Marszałek/fot: Izabela Langner

Przed mikrofonami w bydgoskim studiu zasiedli (od lewej): Krzysztof Chmielewski, Magdalena Chylebrant-Karolak, Robert Preus, Grażyna Dziedzic i Katarzyna Marszałek/fot: Izabela Langner

Jaka ma być polska szkoła? Czego ma uczyć, w jakie umiejętności wyposażać?
Badanie Fundacji OFF School realizowano od stycznia do grudnia 2024 roku. Wzięło w nim udział ponad 400 nauczycielek i nauczycieli oraz 4 tys. uczniów. Końcowy raport "Szkoła marzeń" powstał na bazie blisko 1500 ankiet.

Zaledwie 7,86 proc. uczniów deklaruje, że ich prawa są w pełni respektowane. Młodzi wskazali też, czego ich zdaniem brakuje w szkolnych programach. Najczęściej wymieniali przedmioty zawodowe i zajęcia rozwijające praktyczne umiejętności (29,98 proc.), edukację seksualną i zdrowotną (24,21 proc.) oraz podstawy finansów i ekonomii (23,49 proc.).

Jednym z głównych postulatów uczniów jest krótszy dzień nauki. Aż 67 proc. ankietowanych opowiada się za 4-6 godzinami lekcji dziennie, uznając obecny model za zbyt obciążający. Ale resort edukacji nie planuje zmian w tym zakresie.

O tym, w którą stronę powinna zmierzać szkoła dyskutowali goście Magdy Jasińskiej:
Grażyna Dziedzic – kurator oświaty
Robert Preus – Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy
Magdalena Chylebrant-Karolak – nauczyciel i konsultant ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli
Katarzyna Marszałek – pedagog, nauczycielka akademicka, pracownik socjalny, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Krzysztof Chmielewski z Katedry Badania Gier i Prosumpcji Medialnej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Jarosław Durszewicz – prezes Fundacji „Szkoła Bez Ocen”, ekspert prawa oświatowego
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 2 kwietnia 2025

1 kwietnia 2025

2025-03-31
Gośćmi audycji byli: Jarosław Sroczyński i podkom. Remigiusz Rakowski (od lewej)/fot: Izabela Langner

Gośćmi audycji byli: Jarosław Sroczyński i podkom. Remigiusz Rakowski (od lewej)/fot: Izabela Langner

Ruszył kolejny sezon rowerowo-motocyklowo-hulajnogowy, a wraz z nim problemy pieszych i kierowców. Niestety w marcu policja odnotowała już śmierć dwóch motocyklistów w województwie kujawsko-pomorskim. To oczywiście ofiary brawury i prędkości. Rowerzyści zaś nagminnie łamią nakaz przeprowadzania rowerów przez przejścia dla pieszych.

Zmorą osób starszych i słabowidzących są porzucone hulajnogi. U progu sezonu jednośladów naszymi gośćmi byli: Jarosław Sroczyński z Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego i podkom. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. Do wysłuchania audycji zaprasza Wojciech Sobociński.
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 1 kwietnia 2025

27 marca 2025

2025-03-27
Adriana Andrzejewska-Kuras (po lewej) zaprosiła do toruńskiego studia Ewę Korecką/fot: Zdzisław Nawrat

Adriana Andrzejewska-Kuras (po lewej) zaprosiła do toruńskiego studia Ewę Korecką/fot: Zdzisław Nawrat

Pracownicy coraz częściej korzystają ze zwolnień wystawianych przez
lekarzy psychiatrów. W ubiegłym roku wystawiono takich zwolnień 1,6 miliona. Z czego wynika wzrost problemów ze zdrowiem psychicznym? Co to oznacza dla pracodawców i jak temu przeciwdziałać?

Gośćmi Adriany Andrzejewskiej-Kuras były:
Małgorzata Bergius, dyrektor działu personalnego Bohamet S.A, Nadwiślański Związek Pracodawców Lewiatan
dr Joanna Rajang, doktor psychologii, trener biznesu i coach z Uniwersytetu WSB Merito
Ewa Korecka, Prezes Ząrzadu FlexHR, Wiceprezes Izby Przemysłowo Handlowej w Toruniu
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 27 marca 2025

26 marca 2025

2025-03-25
Udział w audycji w toruńskim studiu wziął Marek Żółtowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Kopernik”/fot: Zdzisław Nawrat

Udział w audycji w toruńskim studiu wziął Marek Żółtowski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Kopernik”/fot: Zdzisław Nawrat

Można ten problem nazwać wyzwaniem XXI wieku. Jak Spółdzielnie Mieszkaniowe dają sobie radę z zapewnieniem miejsc parkingowych jej członkom. Niedawno odbył się protest mieszkańców ulicy Przyjaznej w Bydgoszczy, bo spółdzielnia bez konsultacji wynajęła teren firmie, która obsługuje płatne parkingi. Zrobił się szum i zarząd spółdzielni wycofał się z tej decyzji.

Jednakże problem jest i dotyczy on wielu miejsc w centrach miast i na osiedlach. Samochodów jest coraz więcej, a mieszkańcy nie mogą znaleźć parkingu. Jak radzą sobie z tym Spółdzielnie Mieszkaniowe w Bydgoszczy i Toruniu?

Gośćmi Magdy Jasińskiej byli:
Zbigniew Sokół – prezes Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bydgoszczy
Tadeusz Stańczak – prezes Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Regionalnego Związku Spółdzielni Mieszkaniowych w Bydgoszczy
Jarosław Skopek – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zjednoczeni”
Marek Żółtowski – prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Kopernik” i prezes Regionalnego Związku Spółdzielni Mieszkaniowych w Toruniu
Polskie Radio PiK – Pytać każdy może z 26 marca 2025

Idziemy śladem spraw, które niesie życie

Fot. freeimages.pl/Andrzej Pobiedziński

Fot. freeimages.pl/Andrzej Pobiedziński

wtorek - czwartek, godz.12:15

Zadzwoń do nas!
tel. 52 345 50 60 / 52 345 50 90
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę