Od poniedziałku do czwartku mówimy o sprawach ważnych, aktualnych, zawsze w odniesieniu do sytuacji w regionie. Wśród tematów m.in.:
- rynek pracy
- gospodarka odpadami
- rodziny zastępcze
- program Senior +
- gospodarka wodna
- rzemiosło
- kondycja kin
- gospodarka leśna
- sytuacja i rola bibliotek
- kluby sportowe
- rewitalizacja zabytków
- uczelnie - ciekawe, nowatorskie projekty naukowe
- sytuacja fundacji, stowarzyszeń
- niepełnosprawni - aktywizacja, dostęp do urzędów.
W każdy piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z udziałem ekspertów reprezentujących uczelnie naszego regionu.
20 stycznia 2025
2025-01-19
Przedstawiciele związków zawodowych i pracodawców dyskutować będą m.in. o tym jak wykorzystać na rynku pracy osoby, które osiągnęły wiek emerytalny. Zgodnie z zapowiedzią ministry rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz–Bąk, rynek pracy musi się dostosować do potrzeb osób starszych, a skrócenie czasu ich pracy jest jednym z rozwiązań. Będziemy także dyskutować o nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, która zakłada, że będą mogły w niej zasiadać trzy najliczniejsze organizacje związkowe oraz trzy najliczniejsze organizacje pracodawców. Obecnie pracodawcy są reprezentowani przez siedem organizacji. Trzeci temat, to zmiany w prawie dotyczącym zatrudniania cudzoziemców. O tym w audycji „Regionalny Punkt Widzenia”, do której wysłuchania zaprasza Magda Jasińska.
19 stycznia 2025
2025-01-18
To cichy wróg. Bywa podstępny. Trudno go rozpoznać i z nim walczyć. Dziś w audycji mówiliśmy o hazardowych mechanizmach pojawiających się w grach wideo i serwisach internetowych. Prawo próbuje ścigać takie zagrożenia, ale często nie nadąża za zmieniającą się wirtualną rzeczywistością. Opowiedzieliśmy także o tym w jaki sposób mądrze wprowadzać dzieci w świat internetu. Do wysłuchania audycji zaprasza Michał Słobodzian.
17 stycznia 2025
2025-01-16
W Bydgoszczy otwarto Inspektorat Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Jakie to ma znaczenie dla naszego regionu? Z jakimi wyzwaniami musi radzić sobie wojskowy kontrwywiad? Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość kandydat na prezydenta Karol Nawrocki gościł na Pomorzu i Kujawach. Mówił między innymi o drugim stopniu na Wiśle. Czy regionalne inwestycje są dobrym tematem dla kampanii prezydenckiej? Rozmawialiśmy także o relacjach polsko-ukraińskich w kontekście nowych informacji na temat ekshumacji ofiar zbrodni na Wołyniu.
Gośćmi w audycji Michała Słobodziana byli:
- prof. Janusz Golinowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy;
- dr Patryk Tomaszewski, politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
16 stycznia 2025
2025-01-16
14 stycznia 2025
2025-01-13
W audycji spotkanie z Szymonem Springerem, który lubi wyzwania i podróże. Jechał już motocyklem do Australii, jeździł nim też po Himalajach, śladami Amundsena pokonywał zimą płaskowyż Hardangervidda, a ostatnio znów odwiedził Australię, by podglądać pracę stockmanów, czyli australijskich kowbojów łapiących dzikie bydło w buszu – właśnie opowiedział nam o tej przygodzie. Do wysłuchania audycji zaprasza Tomasz Kaźmierski.
13 stycznia 2025
2025-01-12
15 stycznia naszemu radiu stuknie dziewięćdziesiątka! Cóż to za wiek? Trzeba dumnie przyznać, że jesteśmy firmą z wyjątkową historią. Nikt nie może powiedzieć, że jesteśmy „starzy”, bo jak prawie nasza rówieśniczka Irena Santor śpiewa: „Starość to nie jest wiek, starość to stan umysłu”. W „Regionalnym Punkcie Widzenia” przedstawiłam historie opowiedziane przez naszych nauczycieli fachu, nieżyjących już dziś radiowców, ale pojawiły się też wypowiedzi ludzi dzisiejszego radia. Do wysłuchania audycji zaprasza Magda Jasińska.
10 stycznia 2025
2025-01-09
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego domaga się wyjaśnień w sprawie zakupu luksusowego samochodu dla władz Politechniki Bydgoskiej. Media ujawniły, że flota uczelni wzbogaciła się między innymi o model Lexusa, którego cena wynosi ponad 700 tysięcy złotych. Czy taki zakup może zaszkodzić bydgoskiej uczelni? Porozmawialiśmy także o groźbach karalnych pod adresem Jerzego Owsiaka. Takie wpisy pojawiły się między innymi w naszym regionie. Jak bardzo są groźne i czy hejterzy nie mogą spać spokojnie? Mówliśmy także o pieniądzach dla Prawa i Sprawiedliwości oraz dacie wyborów prezydenckich. Do wysłuchani audycji zaprasza Michał Słobodzian.
Goście:
prof. Izabela Kapsa, politolożka z UKW w Bydgoszczy
dr Marcin Jastrzębski, prawnik, politolog z UKW w Bydgoszczy
9 stycznia 2025
2025-01-09
Kolektyw „Odruch” młodzi artyści, którzy przebojem pojawili się na rynku sztuki w Toruniu. Dzięki otwartości Galerii Sztuki Wozownia wyszli z szuflady i realizują swoje projekty, nie tylko w przestrzeni tego miejsca, ale także poza nim. Kto tworzy kolektyw, jaki mają pomysł na sztukę, czym jest wydawany przez nich ZIN, jakie sukcesy już odnieśli?
O tym opowiadali Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek: Agata Burnat, Tomasz Lingo i Kajetan B. Korkuć.
8 stycznia 2025
2025-01-07
W audycji wizyta na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Przypomnimy jego historię, powiemy o kilku ciekawostkach, przyjrzymy się specyfice ruchu turystycznego, zapowiemy zbliżające się imprezy i wspomnimy wieloletniego kasztelana zamku - Zygmunta Kwiatkowskiego. Zaprasza Tomasz Kaźmieski.