Od poniedziałku do czwartku mówimy o sprawach ważnych, aktualnych, zawsze w odniesieniu do sytuacji w regionie. Wśród tematów m.in.:
- rynek pracy
- gospodarka odpadami
- rodziny zastępcze
- program Senior +
- gospodarka wodna
- rzemiosło
- kondycja kin
- gospodarka leśna
- sytuacja i rola bibliotek
- kluby sportowe
- rewitalizacja zabytków
- uczelnie - ciekawe, nowatorskie projekty naukowe
- sytuacja fundacji, stowarzyszeń
- niepełnosprawni - aktywizacja, dostęp do urzędów.
W każdy piątek podsumowujemy najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia z udziałem ekspertów reprezentujących uczelnie naszego regionu.
20 lutego 2025
2025-02-19
19 lutego 2025
2025-02-20
W bydgoskiej siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej odbyło się spotkanie na temat wejścia Armii Czerwonej w 1945 roku na teren Pomorza i Kujaw. W dyskusji na ten temat wzięli udział historycy: profesor Mirosław Golon, Remigiusz Ławniczak, dr Marek Szymaniak oraz dr Krzysztof Osiński. Materiał z konferencji przygotował Robert Erdmann.
17 lutego 2025
2025-02-16
Chwilę po Światowym Dniu Radia (13.02) i po Walentynkach, w drugim miesiącu obchodów jubileuszu radia będziemy opowiadać o współczesnym Radiu PiK. Ludzie radia przedstawią specyfikę swojej pracy. Dowiemy się, co takiego jest w radiu, że po wielu latach pracy, nadal ich ono „kręci”?
Jak wygląda praca reportera, prezentera, publicysty czy realizatora? Czym zajmują się archiwiści, a kim jest nasz radiowy głos? Co znaczy misja radia publicznego? Jak dobieramy gości, czy rozmówców, a jak muzykę? Dlaczego radio widać? Zaprasza Magda Jasińska.
16 lutego 2025
2025-02-16
Opowiadaliśmy o tym, jak na uczniów działa szkoła bez stopni w postaci cyfr i o tym, czy powrót do starego może być innowacją. Byliśmy na konferencji o innowacji w edukacji zorganizowanej w Miejskim Ośrodku Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Do wysłuchania audycji zaprasza Monika Siwak.
14 lutego 2025 (powtórka)
2025-02-16
Wyjątkowo, zamiast politycznego podsumowania tygodnia, wspominamy 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Co roku na uroczystości przyjeżdża coraz mniej ocalałych. Naturalne koło życia powoduje, że już niebawem pozostaną po nich tylko wspomnienia. Co zrobić, by tych wspomnień nie utracić i by były wciąż żywe w pamięci pokoleń? O tym w audycji, do wysłuchania której zaprasza Żanety Walentyn.
12 lutego 2025
2025-02-11
Uczelnie w regionie zmagają się z odpływem studentów. Badacze wzięli pod lupę zjawisko „Drop Outu”. Przeprowadzają badania ankietowe i szukają odpowiedzi, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na studia, a później z nich rezygnuje. Do wysłuchania audycji zaprasza Sława Skibińska-Dmitruk.
11 lutego 2025
2025-02-10
Toruńska Akademia Walki z rakiem od lat pomaga pacjentom i ich rodzinom uporać się z diagnozą. Zapewnia dostęp do różnych specjalistów – m.in. psychologa, dietetyka czy fizjoterapeuty. Niedawno doświadczenia ekspertów-praktyków zostały wydane w formie książki. „Życie z rakiem. Praktyczny poradnik” to przewodnik, który prowadzi pacjentów za rękę w trudnym czasie diagnozy, leczenia i rekonwalescencji. Jest dostępny bezpłatnie, także online. Więcej w audycji Adriany Andrzejewskiej-Kuras.
10 lutego 2025
2025-02-07
Jak zachować balans między pracą a życiem osobistym? Zmiany w Kodeksie Pracy wprowadzone na skutek implementacji dyrektywy rodzicielskiej i dyrektywy work-life balance weszły w życie w kwietniu 2023 roku.
Ich wdrożenie stanowi niemałą rewolucję w kształtowaniu stosunków pracy, nie tylko dla pracowników-rodziców. Co wprowadza work-life balance? Jak równowaga między życiem zawodowym a prywatnym wpływa na samopoczucie i wydajność pracy? Gośćmi audycji byli: przedstawiciele Inspekcji Pracy i pracodawców. Zaprasza Magda Jasińska.
8 lutego 2025
2025-02-08
27 stycznia minęła 80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz. Co roku na uroczystości przyjeżdża coraz mniej ocalałych. Naturalne koło życia powoduje, że już niebawem pozostaną po nich tylko wspomnienia. Co zrobić, by tych wspomnień nie utracić i by były wciąż żywe w pamięci pokoleń? O tym w audycji, do wysłuchania której zaprasza Żanety Walentyn.